19 مهر, 1400 0 دیدگاه

برگزاری کارگاه های آموزشی “راهبردها و تکنیک های مسئولیت اجتماعی”

 

روز یکشنبه 25 مهرماه، دو کارگاه آموزشی در زمینه مسئولیت اجتماعی با تأکید بر راهبردها و تکنیک ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

هوشمند سفیدی مسئول جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی با اعلام این مطلب گفت: در این کارگاه ها، جدیدترین مباحث مسئولیت اجتماعی با تأکید بر اثربخشی و همپوشانی روابط عمومی حوزه مسئولیت اجتماعی توسط مدرسان صاحبنظر مطرح خواهد شد.

براین اساس، سرفصل هر یک از کارگاههای آموزشی و رزومه مدرسان به شرح زیر است:

 • کارگاه آموزشی روابط عمومی، راهبردها و استانداردهای انجام مسئولیت اجتماعی درون سازمانی(دکتر سید فضل الدین موسوی عباسی)

1-کلیات مرتبط با مسئولیت اجتماعی

2-ارائه جدیدترین مباحث در حوزه مسئولیت اجتماعی

3-نحوه تدوین گزارشگری اجتماعی

4-نقش روابط عمومی سرآمد در حوزه مسئولیت اجتماعی (معیار شماره 9 سرآمدی)

5-مولفه ها و تکنیک های اجرایی مسئولیت اجتماعی درون سازمان

6-بررسی رابطه EFQM ، CSR و PR

7-بررسی مولفه های موثر در مسئولیت اجتماعی در درون سازمان

8-نحوه تهیه گزارش اجتماعی از مسئولیت اجتماعی درون سازمان

9-پاسخگویی اجتماعی

 • کارگاه آموزشی روابط عمومی، راهبردها روابط عمومی، راهبردها و استانداردهای انجام مسئولیت اجتماعی برون سازمانی(خانم دکتر آذر صفری)

1-کلیات مرتبط با مسئولیت اجتماعی

2-ارائه جدیدترین مباحث در حوزه مسئولیت اجتماعی

3-نحوه تدوین گزارشگری اجتماعی

4-نقش روابط عمومی در حوزه مسئولیت اجتماعی

5-مولفه ها و تکنیک های اجرای مسئولیت اجتماعی در برون از سازمان

6- بررسی رابطه EFQM ، CSR و PR

7-آشنایی با مدل های مسئولیت اجتماعی به ویژه هرم کارول

8-بررسی متغییرهای اولیه در مسئولیت اجتماعی از جمله ارزش ویژه برند، هویت سازمانی و …

9-آشنایی با گزارشگری اجتماعی

 • خانم دکتر آذر صفری
 • محقق اصلی دانشکده کسب و کار دانشگاه آمستردام هلند
 • مدیر عامل و بنیانگذار موسسه ارتقای کسب و کار با مسئولیت اجتماعی در ایران
 • محقق کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یمنسکوی ایران
 • مشاور در زمینه حقوق و مسئولیت اجتماعی در آمستردام در هلند
 • مشاور پژوهشی برای کمیته انسانهای دارای معلولیت سازمان ملل در هلند و سوئیس
 • نویسنده دو کتاب انگلیسی در زمینه مسئولیت اجتماعی و حقوق و یک کتاب فارسی در زمینه مسئولیت اجتماع و مقالات متعدد
 • دکتر سید فضل الدین موسوی عباسی
 • دکتری حرفه ای DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
 • دانشجوی دکتری مدیریت آموزشی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران
 • دارنده نشان استاندارد ESCO از دانشگاه MGU فرانسه و نماینده کمپانی CSR اروپا در ایران
 • مسئول برگزاری سمینار علمی مدیریت کیفیت در روابط عمومی- سال 95
 • طراح و دبیر اجرایی نخستین سمیناربین المللی CRR مسئولیت اجتماعی،دولت وتوسعه پایدار- سال96
 • مولف کتاب مدیریت کیفیت جامع TQM با میانجیگری بازاریابی

 

 

 

 

1 شهریور, 1400 0 دیدگاه

برگزاری “جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی” به ۲۶ مهر سالجاری موکول شد

 

نظر به وضعیت نامناسب کرونایی در کشور، “جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی” که قرار بود در 22 شهریور ما سالجاری برگزار شود به 20 مهرماه موکول شد.

هوشمند سفیدی دبیر جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی با اشاره به این مطلب گفت: با عنایت به استقبال خوب سازمان ها و شرکت های دولتی و بخش خصوصی از این رویداد از یکسو و شرایط خاص کشور از نظر کرونایی، تصمیم گرفته شد این رویداد در 20 مهرماه برگزار شده و فرصتی ایجاد شود تا علاقه مندانی که تاکنون موفق به مشارکت در این رویداد نشده اند بتوانند تا اول مهر ماه، آثار و مستندات خود را درباره محورهای مورد بررسی در ارتباط با مسئولیت اجتماعی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

سفیدی، محورهای اصلی مورد ارزیابی در این جشنواره را 12 مورد شامل سازماندهی و ساختار سازی مسئولیت اجتماعی، رعایت استاندارد 8000 درخصوص موضوعات داخلی مرتبط با نیروی کار و رضایت شغلی آنان، گزارشگری اجتماعی ، پاسخگویی اجتماعی، شفافیت عملکردی، حسابرسی اجتماعی، سند مسئولیت اجتماعی و نظامنامه مرتبط، گزارش پایداری، منشور اخلاقی سازمان و عمل به مفاد آن و نهایتاً فعالیت های مرتبط با توسعه نام و نشان و برند سازمان یا شرکت عنوان کرد و افزود: در مجموع هر شرکت کننده ای می تواند با ارسال کامل مستندات لازم، و کسب یک هزار امتیاز به عنوان سازمان یا شرکت پیشرو در زمینه مسئولیت اجتماعی، انتخاب شده و تندیس و لوح سپاس ویژه جشنواره یا دریافت کنند.

او دلیل تأکید برگزارکنندگان بر محوریت روابط عمومی در مسئولیت اجتماعی، ماهیت ارتباطی این موضوع و محورهای ارزیابی ذکر کرد و اظهار داشت: درواقع، می توان گفت این دو مقوله یعنی روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی با هم همپوشانی کامل دارند و اگر یک روابط عمومی در شرکتی یا سازمانی، به شکل مطلوب اجرا شود، مساوی با اجرای مسئولیت اجتماعی آن شرکت یا سازمان بوده و برعکس آن نیز صادق است.

دبیر جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی همچنین به رویکرد آموزشی این رویداد اشاره کرد و افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی و سخنرانی روسای انجمن بین المللی روابط عمومی و نیز مسئولیت اجتماعی از جمله برنامه های آن خواهد بود.

خاطرنشان می سازد این رویداد در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار خواهد شد.

همچنین برای دریافت اطلاعات جشنواره اینجا کلیک کنید.

7 تیر, 1400 0 دیدگاه

“جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی” ۲۲ شهریور برگزار می شود

“جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی” ۲۲ شهریور برگزار می شود
روز دوشنبه ۲۲ شهریورماه، نخستین دوره جشنواره روابط عمومی و مسئولیت اجتماعی با هدف تقویت مباحث CRS در روابط عمومی برگزار می شود.
هوشمند سفیدی دبیر این جشنواره با اعلام مطلب بالا افزود: در این جشنواره دو کارگاه آموزشی در زمینه های روش ها و تکنیک های مسئولیت اجتماعی در درون و برون سازمان برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بخش اصلی این جشنواره ممیزی معیار شماره ۹ تعالی و سرآمدی یعنی مسئولیت اجتماعی طبق شاخص های جهانی و انتخاب سازمان های برتر در این زمینه در سه سطح ابتدایی، متوسط و عالی یا پیشرو است، خاطرنشان ساخت: از روز شنبه ۵ تیرماه، فراخوان مشارکت در این جشنواره منتشر خواهد شد.

علاقه مندان برای آگاهی بیشتر اینجا کلیک کنید.

24 فروردین, 1400 0 دیدگاه

اطلاعیه مهم دبیرخانه جشنواره ستارگان روابط عمومی

دبیرخانه جشنواره ستارگان روابط عمومی با صدور اطلاعیه ای، از روابط عمومی ها خواست تا اطلاعات فوتی های همکاران، و بازنشستگان همکار را به این دبیرخانه اعلام کنند.

در این اطلاعیه آمده است: کلیه روابط عمومی ها در سراسر کشور، چنانکه از مردادماه سال گذشته تاکنون، همکار محترمی را از دست داده اند و یا چنانکه در این مدت، همکار محترمی از حوزه روابط عمومی به افتخار بازنشستگی نائل شده، اطلاعات آن را حداکثر تا پایان فروردین ماه به این دبیرخانه اعلام و ارسال کنند.

خاطرنشان می سازد در مراسم نکوداشت روز روابط عمومی در 27 اردیبهشت ماه سالجاری به همکاران متوفی، “ستاره ماندگار روابط عمومی” و به همکاران بازنشسته، “ستاره خدمت روابط عمومی” تقدیم خواهد شد.

کارگاه آموزشی
22 فروردین, 1400 0 دیدگاه

با شرکت در کارگاه های آموزشی جشنواره ستارگان روابط عمومی چه چیزهایی را یاد می گیرند؟

یک روز قبل از مراسم بزرگداشت روز روابط عمومی در 27 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های صدا و سیما، دو کارگاه آموزشی در تاریخ 26 اردیبهشت ماه و از ساعت 9:00 تا 14:30 توسط موسسه روابط عمومی آرمان به شکل مجازی تشکیل خواهد شد.

در این دو کارگاه که با عنوان تکنولوژی های جدید ارتباطی (1) و (2) برگزار خواهد شد، شما می توانید با کاربرد هوش مصنوعی در روابط عمومی، کاربرد فناوری واقعیت افزوده و سامانه های ویدئوکنفرانس در روابط عمومی و نیز کاربرد کلاب هاوس، تکنیک های کاربردی اینستاگرام و توئیتر و نیز پلتفرم های مکان محور مثل سوآرم، فورالکوئر، گوگل مپ و گوگل زمین، در روابط عمومی آشنا شوید.

این کارگاه ها توسط مدرسان صاحب نامه و مجرب آقایان دکتر حمید ضیایی پرور، دکتر حسین امامی و دکتر جواد افتاده تدریس خواهد شد.

شما، از هم اینک می توانید نسبت به ثبت نام در این کارگاه ها اقدام کنید.

24 اسفند, 1399 0 دیدگاه

برگزاری آیین نکوداشت روز روابط عمومی در 27 اردیبهشت ماه

27 اردیبهشت ماه سال 1400 آیین نکوداشت روز روابط عمومی در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما برگزار خواهد شد.

هوشمند سفیدی دبیر این جشنواره با اعلام این مطلب افزود: در این رویداد علاوه بر معرفی ستارگان روابط عمومی ایران در سال 1399 و تجلیل از بازنشستگان و متوفیان حوزه روابط عمومی در سال مذکور و منصوبان متخصص روابط عمومی به مدیریت روابط عمومی، در بخش ویژه نیز از 5 روابط عمومی پیشرو در اطلاع رسانی غلبه بر کرونا با مشارکت روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیر خواهد شد.

در این رویداد رویکرد محتوایی حاکم بر آن، روابط عمومی مردمی خواهد بود و در بخش آموزشی نیز دو کارگاه آموزشی با موضوع کاربرد فناوری های جدید در روابط عمومی با تدریس دکتر حمید ضیایی پرور، دکتر حسین امامی و جواد افتاده برگزار خواهد شد.

سفیدی افزود: علاقه مندان به مشارکت در این رویداد، از هم اینک می توانند ضمن تماس با دبیرخانه و نیز از طریق سایت موسسه فرهنگی روابط عمومی آرمان اقدام لازم را به عمل آورند.

در این رویداد، ضمن سخنرانی رئیس انجمن بین المللی روابط عمومی ایران به مناسبت هفته روابط عمومی قرائت خواهد شد.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آیین نکوداشت روز روابط عمومی اینجا کلیک کنید.

15 آذر, 1399 0 دیدگاه

بیانیه تهران درباره تأثیر کروناویروس بر ساختار و عملکرد روابط عمومی

دبیرخانه سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، متن نهایی بیانیه تهران را دربراه رئوس دستاوردها و نتایج بررسی تأثیرات کورنا ویروس بر ساختار و عملکرد روابط عمومی را منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

کروناویروس که تقریباً از 9 ماه پیش به عنوان یکی از پاندمی‌های مهم تاریخ بشر ظاهر شده، طی مدت مذکور، تأثیر شگرفی بر همه ابعاد زندگی در همه سطوح بر جای گذاشته است.

بدیهی است روابط عمومی نیز به عنوان هنر، دانش و مهارت و یکی از کارکردهای مهم مدیریت از این تحولات در امان نبوده است.

بی‌تردید، شناخت این تأثیرات و ابعاد منفی و مثبت آن برای عملکرد بهینه در حالِ حاضر و آینده، بسیار ضروری است و “شانزدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابطِ عمومی”، نخستین پاسخ علمی و جهانی به این نیاز است که طی روزهای 21 – 20 آبان ماه 1399 شمسی مطابق با 10 – 11 نوامبر سال 2020 میلادی در تهران به صورت مجازی برگزار شد و با ارائه مقالات و دیدگاه‌های علمی به نتایجی دست یافت.

رئوس مهم‌ترین نتایج و انتظارات این گردهمایی علمی را می توان به شکل زیر فهرست کرد:

1- یکی از نقش‌های مهم روابط عمومی، پی‌ریزی ارتباط پایدار با کلیۀ ذی‌نفعان است که اساس آن در وضعیت‌های عادی شکل می گیرد تا در مواقع بحرانی، از ذخیره و انباشته آن بهره‌برداری شود. بدون توجه به این اصل اساسی، انتظار همکاری و مشارکت در مواقع بحرانی، بیهوده و عبث خواهد بود.

2- استفاده از “الگوی ارتباطات دوسویۀ همسنگ و متقارن”، عاملی مهم در ایجاد “اعتماد” به عنوان سازۀ اصلی سرمایۀ ارتباطی و در نهایت سرمایۀ اجتماعی است، درحالی‌که انتخاب الگوی ارتباطات ناهمسنگ (و غیر دموکراتیک)، عامل مهمی در کاهش و زوال سرمایۀ ارتباطی و اجتماعی است و بدون وجود چنین سرمایه ای، انتظار همکاری مردم در مواقع بحرانی، غیرعقلایی است، با پیروی دائمی از دو اصل صداقت و صراحت با مردم و بهره‌برداری خردمندانه از ظرفیت‌های ارتباطی باید زمینه‌های همکاری مردم و یا مخاطبان را در مواقع بحران مهیا کرد.

3- از تأثیرات مهم کرونا بر روابط عمومی، رخ‌نمایی از اهمیت این حرفه است که بر “همکاری” تأکید می کند و می‌آزمود که حتی در ایام انزوا و قرنطینه، با استفاده از مهارتهای ارتباطی و روابط عمومی، می‌توان در فضای دیجیتال و در عرصه ای به نام “جهان” و همنشینانی هم‌سرنوشت سخن گفت. از این رو، دوره کرونا، دورۀ وقوف بیشتر به اهمیت این حرفه و ظرفیت‌های آن، و دوران پساکرونا، دورۀ تقویت آن خواهد بود و یکی از ارمغان‌های آن، حرکت به سمت ارتباطات دیجیتالی گسترده و دموکراسیِ دیجیتالی است، مشروط بر آن‌که از مهارت‌های لازم در چنین دورانی برخوردار باشیم و ازجمله به روانشناسی و جامعه‌شناسی ارتباطی در وضعیت‌هایی از این گونه وقوف و اشراف لازم را داشته باشیم.

4- روابط عمومی‌ها باید به جدیدترین یافته‌های علمی در حوزه ارتباطات، مخاطب‌شناسی، رسانه‌های نوین و سایر علوم وابسته، مجهز شوند و دانسته‌های خود را به‌منظور کسب آمادگی برای حل و فصل بحران ها روزآمد کنند.

5- روابط عمومی باید قدرت پیش‌بینی بحران‌ها در گونه‌های مختلف را داشته باشد و از هر نظر خود را برای عبور موفقیت آمیز از هر بحرانی آماده کند.

6- تمرین ارتباطات بحران و به طور ویژه در حوزۀ بحران‌های مربوط به سلامت، باید به طور جدی در دستور کار سازمان‌های مسئول قرار گیرد.

7- صداقت و صراحت و اطلاع‌رسانی بهنگام، اصول انکارناپذیر در ارتباطات بحران‌اند، و با هیچ بهانه‌ای نباید مخدوش شوند.

8- عامل کلیدی در موفقیت ارتباطات بحران و کاستن از خسارات و صدمات آن، و جلب مشارکت مردم، وجود اعتماد بین دولت و مردم است و باید برای تحقق این امر، همۀ امکانات از سوی همۀ دولتمردان و روابط عمومی‌ها البته رسانه‌ها به کار گرفته شود.

9- دبیرخانه سمپوزیوم امیدوار است یافته ها و دستاورهای این گردهمایی بتواند روند غلبه بر شیوع کروناویروس در پهنۀ جهان را سرعت بخشد و زمینه‌ساز تقویت جایگاه روابط‌عمومی‌ها در برخورد با انواع بحران باشد.

به امید دیدار در سمپوزیوم هفدهم

26 آبان, 1399 0 دیدگاه

اعتماد اجتماعی، برگ برنده دولت ها در بحران ها

مهمترین دلیل شکست دولت ها در پاندمی آنفولانزای بزرگ، عدم اعتماد ملت ها به آنها بوده، بنابراین برگ برنده آن برای پیروزی در بحران های مشابه، اعتماد اجتماعی بالاست.

هوشمند سفیدی دبیرکل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی در مراسم افتتاحیه این رویداد با اشاره به مطلب بالا گفت: روابط عمومی بحران به عنوان یکی از شاخه های مهم روابط عمومی عملی برای موفقیت در مواقع بحرانی باید در مواقع نرمال و عادی بتواند مقوم سرمایه ارتباطی و اجتماعی در سازمان متبوع باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر دولت ها پاسخگو نباشند و رابطه مبتنی بر صداقت و صراحت با مردم نداشته باشند، در مواقع بحران، امکان همراهی و مشارکت مردم را از دست خواهند داد، به لزوم پس انداز سرمایه اجتماعی تأکید کرد و گفت: وظیفه روابط عمومی، تولید سرمایه اجتماعی نیست، اما می تواند با برقراری روابط پایدار با ذی نفعان به تولید و بازتولید سرمایه ارتباطی بپردازد و سازمان را در مطالعه و اهتمام برای تولید و تقویت سرمایه اجتماعی یاری دهند.

سفیدی این عملکرد روابط عمومی را مشروط به کاربرد الگوی ارتباطات دموکراتیک یا دوسویه همسنگ توسط روابط عمومی ها دانست و گفت: عملکرد روابط عمومی بر پایه مدل غیردموکراتیک، نه تنها سرمایه اجتماعی را توسعه نمی بخشد، بلکه عامل مهم در کاهش آن خواهد بود.

وی بر استفاده از ظرفیت های روابط عمومی برای غلبه بر کرونا ویروس تأکید کرد و اظهار داشت، داشتن آگاهی و شناخت و آشنایی با راه های مشارکت در کارزار عمومی علیه کرونا ویروس کافی نیست، بلکه باید بیشترین تلاش بر متغییر سودمندی ها و منافع مشارکت متمرکز شود و با فعالیت های ارتباطی استاندارد، امکان ناهماهنگی های شناختی در نزد مخاطبان از بین برود.

سفیدی، تأثیر کرونا ویروس بر ساختار و عملکرد روابط عمومی را قطعی توصیف کرد و گفت: عملکرد روابط عمومی تحت تأثیر پاندمی کووید 19 تقویت شده و ساختار آن بر پایه روابط عمومی از راه دور، چابکی و دانش محوری، دچار تحول اساسی خواهد شد.

وی روابط عمومی برتر را دارای فلسفه و بنیاد نظری قوی، اخلاقی و موثر دانست و برونداد و روبنای آن را دارای اقدامات صریح، روشن و دوطرفه و مبتنی بر هم فهمی ارزیابی کرد.

وی در پایان صحبت های خود از انجمن بین المللی روابط عمومی ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، صنعت مس، صنعت فولاد، صنعت بانکداری و سایر صنوف و سازمانها در همراهی با این رویداد قدردانی کرد.

25 آبان, 1399 0 دیدگاه

لزوم اقناع و تغییر نگرش مردم برای مقابله صحیح با کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت همراهی و همکاری روابط عمومی ها در اقناع و تغییر نگرش مردم برای مقابله صحیح با کرونا، گفت: روابط عمومی ها باید با سرعت، دقت و صراحت برای اعتمادسازی در بین مردم با هوشمندی و هنرمندی از انتشار شایعات نادرست در بین مردم که در رگ های جامعه گسترش می یابد و رگ ها را مسدود می کند، نقش و رسالت خود را انجام دهند.

سیما سادات لاری، در شانزدهمین دوره سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی که به صورت آنلاین و با موضوع تاثیر کرونا بر عملکرد روابط عمومی ها، برگزار شد، اظهار کرد: دنیای پس از کرونا با قبل از آن متفاوت است. در این شرایط جدید روابط عمومی ‌ها باید با استفاده از شیوه‌ های جدید و نوآورانه برای تغییر نگرش، باور و رفتار مردم در مقابله با کرونا طرحی نو دراندازند.

وی افزود: موضوع این سمینار تاثیر کرونا بر عملکرد روابط عمومی است، چند ماهی است که کرونا بسیاری از ساختارهای اجتماعی و اقتصادی را دگرکون کرده و بیش از همه ارتباطات مردم را تحت تاثیر قرار داده و ارتباطات جامعه پزشکی با مردم، ارتباطات حکومت با مردم، ارتباطات رسانه ها با مردم و ارتباطات مردم با مردم را دچار تغییر کرده است.

وی ادامه داد: نظام های سلامت در بحران کووید۱۹ راهی جز برقراری ارتباط موثر با مردم ندارند، روابط عمومی ها با  پدیده نویی مواجه شده اند که همه را غافلگیر کرده است، بنابراین باید ما هم با شیوه های جدید با مردم ارتباط برقرار کنیم تا بتوانیم اثربخش باشیم و مردم را اقناع کنیم.

وی گفت: در شرایط نگران کننده کنونی که بیماری کووید۱۹ جان مردم را به خطر انداخته برقراری ارتباط موثر با مردم و ارائه اطلاعات درست و آگاهی بخش برای پیشگیری از این بیماری بسیار ضروری است، طولانی شدن این پدیده در این ایام روابط عمومی ها را هم تحت تاثیر قرار داده، در عین حال فرصتی فراهم کرده تا روابط عمومی ها هم فراتر از تبلیغات و ارائه عملکرد سازمان یا یک شخص برای ارتقای جایگاه روابط عمومی گام های جدیدی بردارند.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: با گذشت ماه ها از اپیدمی کرونا هنوز دانسته های ما درباره این بیماری در مقابل نادانسته های ما در کل جهان بسیار ناچیر است و البته انتشار اطلاعات نادرست از طریق رسانه ها به مردم نیز مشکل بزرگی است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود. روابط عمومی ها باید با سرعت، دقت و صراحت برای اعتمادسازی در بین مردم با هوشمندی و هنرمندی از انتشار شایعات نادرست در بین مردم که در رگ های جامعه گسترش می یابد و رگ ها را مسدود می کند، نقش و رسالت خود را انجام دهند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد: اصلاح این رویه و افزایش اثربخشی روابط عمومی ها در این مسیر کاری نیست که یک شبه انجام شود، بحران کرونا نیز آخرین بحرانی نیست که با آن مواجه هستیم. باید از تجارب گذشته درس بگیریم و برای آینده برنامه های جدیدی طراحی کنیم.

دکتر لاری افزود: وزارت بهداشت از ابتدای اپیدمی کرونا و حتی قبل از آن برای پیشگیری از بیماری ها و آموزش شیوه های صحیح مقابله با ویروس اقدام کرده و اطلاع رسانی گسترده ای انجام داده است که شامل برگزاری نشست های خبری متعدد، تقویت ارتباط با رسانه ها و اقدامات فرهنگی و هنری است، اما هنوز راه درازی در پیش داریم.

وی ادامه داد: جهان امروز با قبل از کرونا تفاوت پیدا کرده است، کرونا روی همه ابعاد زندگی بشر تاثیر گذاشته است. امیدوارم با تمرکز بر نحوه درست مقابله با این ویروس برای اقناع مردم و تغییر نگرش و باور مردم همکاری کنیم به طوری که این تغییر نگرش و باور به تغییر رفتار در جامعه در مسیر پیشگیری و سلامت حرکت کند.

 

25 آبان, 1399 0 دیدگاه

“روابط عمومی هوشمند” می تواند برای غلبه بر کرونا موثر باشد

مسیر ارتباطات جهانی پس از کرونا دستخوش تغییرات اساسی می شود که حرکت در این مسیرهای جدید برگشت پذیر نخواهد بود.

در شانزدهمین سمپوزیوم روابط عمومی ویژه بررسی تاثیر کرونا در ساختار و عملکرد روابط عمومی، با اعلام این مطلب افزود: اهمیت همه گیری این ویروس در جهانی بودن آن است و هرچند در آینده نزدیک از دنیا رخت بر می بندد اما تجارب، درس ها و هشدارهایش برای تمامی جوامع به یادگار می ماند.

رئیس کل بیمه مرکزی با ابراز خرسندی از حضور در شانزدهمین دوره سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، تقویت امر برپایی برنامه‌های مجازی را از اثرات مهم این پاندمی ارزیابی کرد و گفت: ویروس کرونا در کنار قربانی های بسیاری که گرفته و همچنان می گیرد قادر است زمینه اتفاقات بزرگ جهانی در رشته های گوناگون نظیر ارتباطات و روابط عمومی ها را فراهم کند.

وی با بیان این مطلب که تلفات کرونا قابل قیاس با قربانیان، معلولان و آسیب دیدگان سوانح رانندگی نیست، خاطرنشان کرد: تصادفات در کشور ما در هر ساعت دو قربانی می گیرند و این در حالی است که متاسفانه هر سه دقیقه یک ایرانی قربانی این ویروس منحوس می‌شوند.

رئیس شورای عالی بیمه ضمن تشریح شرایط حاکم بر رسانه های کشور تصریح کرد: دو اصل سرعت و صحت در امر روابط عمومی ها و اطلاع رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اگر این دو مساله مهم رعایت نشود کانال‌های غیررسمی خبری و اطلاع رسانی می توانند به جو التهاب در جامعه دامن می‌زنند.

دکتر سلیمانی در ادامه سخنان خود روابط‌عمومی‌ها را آیینه تمام نمای عملکرد سازمان‌ها دانست و اظهار داشت: شناسایی زوایای پنهان سازمان‌های ذیربط از ضروریات اطلاع رسانی است و مجموعه روابط عمومی می‌تواند مفاهیم پیچیده و تخصصی را به زبان ساده به مردم منتقل کند.

وی بر لزوم توسعه روابط عمومی هوشمند و همچنین جدیت در ارائه تحلیل‌های موشکافانه، راهگشا و حرفه ای توسط روابط عمومی ها تاکید کرد و گفت: روابط عمومی باید نقش جهت دهی، ارائه راه حل و مشاوره مدیر ارشد سازمان را ایفا کند که ایفای این مسئولیت در بخش ارتباطات الکترونیکی حساس تر و سنگین تر خواهد بود.

دکتر سلیمانی در پایان خاطرنشان کرد: عرضه خدمات و کالا بر عهده سازمان هاست و روابط عمومی انعطاف پذیر و اثربخش باید در بخش ایجاد تقاضا و نیاز سنجی، فعالیت گسترده‌ای داشته باشد.